Vitajte na našej znovu spustenej stránke. Zaregistrujte sa a zbierajte body za nákup.

Pijavica ktorá lieči - hirudoterapia

Púšťanie krvi pomocou pijavice lekárskej je spomínané lekármi už v starom Ríme a vo východnej medicíne . O masovosti používania a teda o účinnosti hirudoterapie svedčí skutočnosť , že v 30-tych rokoch 18. storočia bolo len v Rusku predaných 30 miliónov pijavíc ročne . Liečebná užitočnosť pijavíc bola tak vysoká , že na prelome 18. a 19. storočia vyvážalo Rusko do západnej Európy a predovšetkým do Francúzska 80 až 100 miliónov kusov ročne.

Vedeli ste, že pijavica lekárska lieči viac ako 100 ochorení? Vedeli ste, že sa môžete rýchlo naučiť ako a kde si priložiť pijavicu a terapiu si robiť aj v súkromí, už po prvej konzultácii s hirudoterapeutom? Vedeli ste že pijavicou lekárskou si Kleopatra liečila neplodnosť? 


 Liečba pijavicou lekárskou, je prastará liečebná metóda. Najnovšie vedecké výskumy potvrdzujú liečivé účinky pijavíc.

  

Neskôr bolo liečenie pijavicou vytlačené metódou púšťania krvi žilou.

Používanie pijavíc pri liečení sa udržalo iba u liečiteľov , mníchov a teda aj v ľudovom liečiteľstve. V priebehu druhej polovice 19. storočia a začiatkom 20. storočia sa vzťah k hirudoterapii veľmi pomaly menil, lebo si lekári všimli , že pri niektorých chorobách liečenie pôsobí na celý organizmus a to bez vedľajších účinkov.

 

O užitočnosti pijavíc svedčia i zákony v niektorých krajinách, ktoré ich už stáročia zákonom chránia.

Čo sa dá liečiť prikladaním pijavíc:

• srdcovo-cievne ochorenia, ischemické ochorenia
• chronická bronchitída, zápal pľúc, astma
• priaznivý vplyv na pečeň
• pľúcna embólia
• rôzne druhy krvácania (hemoroidy, z nosa a pľúc)
• gastrointestinálne ochorenia, tráviace problémy
• zápal obličiek
• zápal žlčníka - cholecystitis
• zápal pankreasu - pancreatitis
• trombotický zápal žíl - tromboflebitída (tromby sa vstrebú, zdurenina zmizne a bolesť sa vytratí)
• kŕčové žily
• očné, ušné, krčné problémy
• krvné podliatiny, zrazeniny
• sklerotická forma hypertónie
• urologické ochorenia, močové cesty, obličky
• mužská a ženská sterilita
• kožné choroby (akné, psoriáza, ekzém, herpes)
• gynekologické problémy (zápaly maternice, vaječníkov)
• systémové choroby (reumatická artritída)
• choroby pohybového aparátu, kĺbov
• mozgová obrna
• infarkt myokardu
• artérioskleróza, skleróza mozgových ciev
• vysoký krvný tlak
• migréna a depresia
• celková regenerácia organizmu , čo využívajú
• výkonní športovci pred dôležitým zápasom
• reumatizmus a epilepsia (pijavice prinášajú vynikajúce výsledky. Stav pacientov sa zlepší, opäť dostanú chuť do jedla a spánku)
• bolesti svalov , natrhnutie svalov a natiahnutia
• hemoroidy s neuveriteľne pozitívnymi výsledkami

 

Hirudoterapiu ocenia najmä dámy, nakoľko spúšťa aj omladzujúce procesy. 

 

 Využitie pijavíc má úspechy aj pri kožných chorobách, akými napr. sú strupovitosť, opar lysivý, rezavé škvrny a ďalšie postihnutia.

Mnohí lekári liečiaci pijavicami zdôrazňujú ich priaznivé účinky.

 Obnovuje sa normálna teplota, klesá krvný tlak, ustane krvácanie z nosa a krku, zlepšuje sa látková výmena, odtoky sa vytrácajú a tromby sa vstrebávajú.

  V rovnakom čase môže byť povedané, že terapia pijavicami môže byť príčinou zlepšenia útlmu bolesti.

 Pozitívny efekt môže byť rozhodujúci pri reume, artróze, zraneniach, bolestiach svalov, alebo pri natrhnutí svalov.

Výsledok prekvapil i odborníkov. Ukázalo sa totiž , že liečba pijavicou je veľmi účinná. Všetci pacienti pocítili zmiernenie bolesti, k najväčšej úľave dochádzalo po 24. hodinách po priložení pijavice.

Účinok pijavíc naviac – na rozdiel od analgetík, pretrvával i po 4 nasledujúce týždne.
Takýto efekt sa dosahuje vďaka bioaktívnym látkam, ktoré pijavica vstrekuje do tela. Po opakovanom priložení vlastnej  pijavice, pijavica so vstrebanej krvi vstrekne látky, ktoré vytvoria imúnne látky proti ostatným vašim ochoreniam. Preto sa často stáva, že namiesto vyliečenia iba kŕčových žíl sa zbavite napr. aj dny, alebo si zlepšíte stav obličiek.  

 

Aké látky počas terapie pijavica lekárska vylučuje do organizmu /najpodstatnejšie/:

 

Histamín - je dôležitým mediátorom skorej fázy alergickej reakcie, ale aj zápalu a ovplyvňuje žalúdočnú sekréciu. Prirodzene sa vyskytuje i v ľudskom organizme a jeho účinky sa prejavujú pri alergických reakciách, keď sa uvoľňuje vo veľkom množstve

Hirudín - zabraňuje zrážaniu krvi, bráni tvorbe trombov a rozkladá ich, okrem toho rozťahuje vlásočnice a vyvoláva miestne znecitlivenie

Hirustazín - antikolagulant

Gilantín - antikolagulant

Apyráza - silný enzým upravujúci lepkavosť krvi

Hementín - predcháza hustnutiu krvi a tiež odbúrava (inkoaguluje) vzniknuté zrazeniny

Beledín - má protizápalové účinky a šíri sa tkanivom

Kinín - nachádza sa v krvnej plazme  ovplyvňujúcej rozširovanie ciev, zvyšujúci priepustnosť kapilár

Destabiláza - je enzým charakteristický silným účinkom na zrážanie krvi, pôsobí na rozkladanie zrazenej krvi

Prostaglandín - najzáhadnejšou  vlastnosťou pri prostaglandíne je "samoregulácia" tlaku krvi. Vysoký tlak znižuje a nízky tlak zvyšuje. Tento efekt nie je objasnený a je predmetom vedeckého skúmania

Hyalurondiáza - je silným antibiotikom so silným účinkom prenikať cez bunkovú stenu a tkanivá tela, má dvojitý účinok

Lipáza a Esteráza - látky, ktoré rozkladajú tuk

Antisteláza - rozkladá kožný elastín, bráni pôsobeniu elastáz

Znecitlivujúce látky - Neuropeptidy, ktoré  spôsobujú ENDORFÍNY známe ako HORMÓNY ŠTASTIA. Výsledným efektom  je: - strata nepokojných pocitov, odstránenie psychickej a fyzickej nepohody, zvýšenie znášanlivosti, likviduje zlé vnútorné pocity, depresie, otravnosť, zmierňuje pocity spojené s drogovou závislosťou a alkoholizmom

Neurotransmitery - dopamín, serotonín, acetylocholin a tiež enkepfalín. Majú veľký vplyv na obmedzenie pocitu smútku, rozrušenia, psychickej depresie, nerovnováhy spánku, silných emocionálnych a senzitívnych pocitov, psychózy a šialenstva spôsobeného drogami typu LSD alebo amfetamínom. Okrem toho má serotonín vplyv na reguláciu správnej teploty tela

Látka rozpínajúca cievy - veľmi podobná histamínu

 

 

Kedy nemôže prísť k aplikácii pijavíc alebo nie je vhodná:

Pijavice lekárske neaplikujeme pri zlej zrážanlivosti krvi a tiež pri ťažkých krvných problémoch, nestabilnom krvnom tlaku. Ďalej pri onkologických ochoreniach, počas tehotenstva, u klienta pod vplyvom alkoholu a iných návykových látok a takisto pri neznášanlivosti pijavíc. Taktiež klienti so silnou alergickou reakciou na včelí jed, alebo jed osy. Pred aplikáciou pijavice lekárskej je dobré konzultovať zdravotný stav buď s lekárom, alebo s praktikujúcim hirudoterapeutom, kde si môžete overiť, nakoľko je vhodné použitie pijavice lekárskej pri terapii daného zdravotného problému. Je dôležité upozorniť na to, že samotný zdravotný problém, ktorý chceme pomocou pijavice lekárskej riešiť, nie je ešte hlavným ukazovateľom, či je pijavica lekárska vhodná alebo nie, pretože najdôležitejším ukazovateľom je celkový zdravotný stav človeka. Čiže okrem samotného problému je treba sa pozrieť na celkový zdravotný stav klienta. 

Dôležitým faktorom pre aplikovanie pijavíc je užívanie liekov. V prípade ich užívania je dôležité, aby bol váš terapeut o nich oboznámený, nakoľko môže vzniknúť reakcia pri hirudoterapii. 

 

 živaProdukty ŽIVA

"Pijavica lekárska v kapsule", "Živa" priamo vystihuje účel a hlavný dôvod používania. Je adekvátnou náhradou a doplnkom k hirudoterapii.

Pôvodný zámer je, poskytnúť Hirudoterapiu aj ľuďom, ktorým pijavice lekárske nemôžu mať na svojom tele aplikované, či z rôznych dôvodov aktuálne nemôžu takúto terapiu podstúpiť, avšak ju nutne potrebujú.Iní majú fóbiu z malého hmyzu a nikdy sa na takúto terapiu neodvážia.

Niektorí majú tak neprimerané reakcie, že im telo dovolí len veľmi nízky počet priložených pijavíc, vtedy je živa to pravé. Takouto formou chceme sprístupniť účinok Hirudoterapie úplne každému človeku.

Živa™ samozrejme nie je 100% náhradou za bioaktívne látky pijavice lekárskej (to sa asi nikdy nepodarí), avšak pokryje viac ako 70% vlastností látok z pijavíc a v niektorých bodoch prevýši.

Môže sa plnohodnotne používať samostatne ako náhrada za pijavice a najväčšia výhoda je v tom, že sa môže kombinovať aj priamo s pijavicami.

Zmes ja navrhnutá tak aby sa mohla kombinovať s konvenčnou liečbou a zároveň aby nebol problém s nadmernou antikoaguláciou v kombinácii s pijavicami.


 

Čo je potrebné pred aplikáciou:

Okrem pohovoru o celkovom zdravotnom stave klienta je ďalej potrebné, aby klient pred aplikáciou v ten deň nefajčil. Minimálne deň predtým nepoužíval alkoholické nápoje. O drogách nehovoriac.  Nekonzumoval ťažké a mastné jedlá, jedlá so silnými alergénmi. Vyhýbal sa bublinkovým a presladeným nápojom. Klient bol v maximálnom pokoji, bez stresu, bez stavu hnevu a rozhorčenia. 

Je potrebné aby telo, resp. pokožka klienta bola čistá, bez chemických ( kozmetických prípravkov), teda aby klient nebol naparfumovaný, nakrémovaný, naolejovaný a to najmä v častiach, kde sa bude aplikácia vykonávať. Pokožka teda má byť dôkladne čistá, umytá len vodou. 

Ak klient bol pred aplikáciou vo verejných bazénoch alebo vodách, je nutné aby bol očistený.

 

Ako sa správať po aplikácii:

Ranky sa nesmú škriabať a 48 hod. sa klient nesmie kúpať (len sprchovať), musí dodržiavať pitný režim (aspoň 2,5 l tekutín denne). Pri kúpaní nepoužívať agresívne kozmetické prípravky, ktoré by spôsobili zhoršenie ranky. Je dobré miesto ranky len oplachovať čistou vodou. Taktiež sa vyhýbať verejným kúpaliskám a bazénom, nakoľko hrozí infekcia rán. Poprípade obmývať bylinným čajom,  určeným na hojenie rán. Zhoršenie, teda zmenu treba konzultovať s terapeutom, alebo lekárom. 

Je vhodné v deň aplikácie zostať v kľude bez veľkej fyzickej námahy.

 

Pozitívna reakcia na priloženie pijavice lekárskej je reakcia, ktorá vzniká do 24 hodín po priložení a môže sa prejaviť ako teplota, svrbenie, opuch, občasné závraty a podobne. Stáva sa, že sčervená pokožka buď v oblasti ranky, kde bola pijavica zahryznutá, alebo na úplne inom mieste na tele. Je prirodzené, že keď sa táto reakcia prejaví do 24 hodín po aplikácii, nie neskôr, tak sa vo väčšine prípadov jedná o pozitívnu reakciu na priloženie pijavice lekárskej. Takáto reakcia je dôkazom, že sa aktivuje imunitný systém pacienta. 

Pred vykonaním prvého priloženia pijavice lekárskej predchádza rozhovor, poprípade niektoré lekárske vyšetrenia. 

  objednávky  alebo osobné konzultácie : +421905520365

 

Krvácanie pri hirudoterapii

 

Silnejšie krvácanie vie vystrašiť nielen klienta, ale občas aj terapeuta. Pritom je to bežná súčasť terapie.

Každý organizmus je iný a preto aj reakcia na terapiu môže byť iná. Môže mať rôznu intenzitu. 

Stupne krvácania sú:

1. žiadne krvácanie - 2 % prípadov

2. slabé krvácanie - 14 % prípadov

3.stredné krvácanie - 68 % prípadov

4. silné krvácanie - 14 % prípadov

5. extrémne krvácanie - 2 % prípadov

 

Klasické krvácanie z ranky po uhryznutí pijavicou lekárskou je od 6 hod. do 12 hod. a so slabším slzením až do 24 hodín. Z takejto ranky po jednej pijavici obvykle vytečie 35 ml. krvi.  

 

Príčiny intenzity krvácania:

 • miesto priloženia, pijavicu nikdy terapeut nesmie nehať samotnú blúdiť po tele, aby si vybrala sama miesto na prisatie. Mohlo by to skončiť problémom, končiacim v nemocnici
 • mikrocievky, nachádzajú sa po celom tele, pijavica sa nesmie priložiť na viditeľnú mikrocievku, nakoľko pijavica svojím uhryznutím môže poškodiť stenu mikrocievky, v opačnom prípade prichádza ku krvácaniu, taktiež povrchové cievy, aneuryzma cievy
 • nedostatok tekutín - dehydratácia
 • užívanie liekov, najmä lieky, ktoré riedia krv, čaje, vitamíny, s antikoagulačným účinkom
 • väčší počet pijavíc - nie je pravidlo, že čím väčší počet pijavíc, tým väčšie krvácanie
 • miesto priloženia pijavice v závislosti na hrúbku kože
 • vplyv mesiaca, jeho jednotlivé fázy vplývajúce na krvácanie
 • genetika, poškodenie, autoimunitné ochorenia

 

Postup pri krvácaní:

 • normálne krvácanie je 3-6 hod., s jemným slzením do 24 hodín
 • kontrola ranky, intenzity krvácania, ak je to nutné použije sa prípravok na zastavenie krvácania
 • dezinfikovanie ranky
 • prekrytie ranky sterilnou gázou, fixovanie zalepením
 • v prípade potreby výmena prekrytia ranky novou gázou

 

Reakcia pri extrémnom krvácaní:

 • v prvom rade zachovanie pokoja, kľudu
 • odstránenie pijavicu z priloženého miesta
 • doplnenie tekutín
 • dočasné pritlačenie na mieste ranky, alebo použiť elastickú bandáž, ak je to potrebné
 • končatiny položiť vyššie, nohy vyložené, ruky nad ramená
 • v prípade pretečenia gázy, nevymieňať len dopĺňať pokým neprestane presakovať
 • ak krvácanie neustáva je potrebné navštíviť lekára

 

Pijavica sama svojimi slinami ošetrí ranu, takže sa počas ďalších 24 hodín nie je treba ničoho báť,  že by sa do rany zaniesla infekcia.

Môže aj zdravý človek podstúpiť hirudoterapiu?

 

Áno môže,  pretože pijavičky  pôsobia na telo komplexne, teda širokospektrálne. Naštartuje sa lepšie fungovanie vnútorných orgánov a taktiež sa prečistia a posilnia cievy,  čo je v súčasnosti potrebné a efektívne. Donedávna sme o srdcovej či mozgovej príhode počuli len v súvislosti so staršími ľuďmi, dnes už aj mladí ľudia trpia týmto problémom a infarkt dávno nie je výsadou starších ľudí. Preventívne prečistenie krvi, cievneho systému a celkové nabudenie organizmu vďaka bioaktívnemu komplexu látok, ktoré pijavice lekárske produkujú,  je pre naše telo veľmi zdravé. V tomto prípade je dobré podstúpiť hirudoterapiu 2x ročne.

 

 Zaujimavosti o pijavici lekárskej 

 

Patria do ríše mnohobunkovcov, skupiny célomové prvoústovce, kmeň obrúčkavce, trieda pijavice.

Poznáme vyše 650 druhov pijavíc. Nám najznámejšia, ktorá sa používa pri Hirudoterapii je Pijavica lekárska.

Okrem Antarktídy sa pijavice na nachádzajú na každom kontinente. 

Európe sú to tri druhy pijavíc, ktoré sa využívajú pri hirudoterapii.  Hirudo medicinalis medicinalis, Hirudo medicinalis officinalis a Hirudo medicinalis orientalis. Ostatné, ktorých počet nám nie je známy sa tiež používajú na liečbu rôznych zdravotných problémov, ale vo forme vakcín, krémov, tinktúr, mastí...

Existuje mnoho druhov pijavíc, ale len pijavica lekárska je z nich liečivá. Pijavica obsahuje kvantum účinných a vzácnych bioaktívnych látok.  Sekrét pijavice lekárskej a zapichnutie s antikolagulátovým sérumom vnútri v organizme zabraňujú zrážaniu krvi. Pijavica, ktorá vysáva krv pracuje totiž neobyčajne opatrne, nenecháva ranu a človek, na ktorého sa prichytí ju spravidla na svojom tele ani nepocíti. Zloženie jej slinných výlučkov má dezinfekčné vlastnosti, takže po jej odstránení, či odpadnutí sa rana automaticky uzavrie. Pritom pôsobí mimoriadne efektívne, keďže jediný exemplár dokáže vysať až 15 centimetrov kubických krvi, bez akýchkoľvek bočných účinkov a komplikácií.

Pijavica má 32 mozgov, čo  je o 31 viac ako má človek. Má 300 zubov a 5 párov očí. Všetky pijavice sajú krv, avšak ich spôsob sania sa líši. Amazónske pijavice vkladajú svoj dlhý sosák dovnútra organizmu. Zahryznutie pijavice je mierne bolestivé a pri zahryznutí vypúšťajú do organizmu látku obsahujúcu anestetikum.

 Jej nervový systém je podobný človeku, čím sa stáva prínosom pri hľadaní odpovedí na mnohé ľudské orgány.

Pijavice poznáme ľahko podľa dvoch okrúhlych prísaviek: jedna menšia - na prednom konci tela a druhá väčšia - na zadnom konci. Predná prísavka má uprostred ústny otvor, ktorý vedie do tráviacej trubice ovešanej lalokovitými príveskami, kde môže nazhromaždiť značnú zásobu potravy na dni potreby. pijavica bude nasávať dovtedy, kým sa naplní a potom odpadne, dokáže až 5x zväčšiť svoju hmotnosť.

 

Tráviaca sústava pijavice:

Začína sa ústami na druhom článku, je priama a končí análnym otvorom na poslednom článku tela. Ústa v strede prednej prísavky majú svalnatý hltan a chitinózne čeľuste. Vylučovanie zabezpečujú nefrídie (metanefrídie), ktoré sa nachádzajú v každom článku v páre a ústia von z tela vždy v nasledujúcom článku tela.

 

Nervová sústava:

Nervová sústava je typická rebríčková. V každom článku sa nachádza pár ganglií, ktoré sú pospájané komisúrami (priečnymi spojmi) a konektívami (pozdĺžnymi spojmi).

 

Stavba tela:

Telo pijavíc je sekundárne článkované, čo znamená, že počet článkov navonok, nemusí zodpovedať vnútornému článkovaniu tela (navonok je článkov viac). Telo je  často pigmentované. Opasok býva len slabo vyvinutý. Pijavice majú najviac vyvinutý črevný záves (typhlosolis) zo všetkých obrúčkavcov. Medzi ektodermou a endodermou je druhotná telová dutina célom, v ktorej sú uložené orgány.

 

Cievny systém:

Cievny systém je dobre vyvinutý, uzavretý. Dochádza k oddeleniu krvného a miazgového obehu. Krv obsahuje hemoglobín rozpustený v krvnej plazme. Funkciu srdca vykonáva pulzujúca chrbtová cieva, ktorá posúva krv smerom ku hlave, brušnou cievou sa vracia späť.

 

Rozmnožovací systém:

Rozmnožujú sa vajíčkami, ktoré znášajú  pohromade a väčšinou ich chránia obalom – slizovým zámotkom - kuklou, ktorú vylúči opasok na 8-11 telovom článku. Kuklu pripevňuje pijavica na kamene alebo vodné rastliny. Z vajíčok sa liahnu mláďaťa podobne dospelým pijaviciam priamy vývin.

 

Pohybový systém:

Pohyb umožňuje kožnosvalový vak. V pokožke sa nachádzajú žľazové bunky, ktorých sekréty slúžia na uľahčenie pohybu alebo sa nimi zlepujú cudzie menšie čiastočky a tvoria sa schránky, v ktorých živočích žije.

 

Výskyt pijavíc:

Žijú v slanej i sladkej  vode, vo vlhkej zemi a v teplých krajinách dokonca i na stromoch a na kroch vlhkých pralesov. Spúšťajú sa na zver i na človeka, ktorý sa prediera húštinami a hneď sa prisávajú a začínajú piť krv. Pijavice, ktoré žijú v mori sa prevažne živia rybami.

 

Na Slovensku poznáme dva druhy pijavíc, pijavica veľká (konská) - Haeomopis sanguisuga. Naša najväčšia pijavica (až 15 cm) obýva bežne naše stojace a prúdiace vody. Živí sa dravo rôznym hmyzom, žubrienkami, dážďovkami a pod.


Pijavica lekárska na rozdiel od pijavice veľkej je omnoho vzácnejšia a cicia krv teplokrvných zvierat.

 

 

Komentáre


Bolesti chrbtice

Peter

Dlhšiu dobu som ťažšie fyzicky pracoval okolo nového domu. Po čase som mal problémy v oblasti chrbtice, manželka mi povedala že mi vyslovene rastie hrb. Kolegyňa v praci mi hovorila, že čitala zaujímavý članok o pijaviciach a našla hirudoteraputku blizko miesta kde byvam. Na hirudoterapii som bol viackrat a vybral som 20 ks pijavic. Tieto postupne boli prikladane na moj chrbat. Hneď po prvom priložení som cítil uvoľnenie napätia. Pri poslednom môj "hrb" alebo stuhnutie úplne zmizli. Odvtedy som poslal na hirudoterapiu veľa znamych a všetci boli spokojní.


Pijavičky

Michaela

Mne vždy pijavičky pomohli ????


Nový komentár

© 2020 FAUST AGENCY s.r.o.
Používam e-shop MIBRON