Späť

Rozhovor a čítanie myšlienok cez emócie

Naše emócie sú dynamickým prvkom našich myšlienok, rozhodnutí, správania, ale aj vzťahov. Emócie sú energia, ktorá sa šíri okolo nás a my s ňou vzájomne komunikujeme. Takú emóciu vieme zachytiť z kontextu mailu, z telefonického rozhovoru, ale hlavne z rozhovoru s prítomnou osobou .

Rozhovor a čítanie myšlienok cez  emócie

Každý deň dochádza k rozhovorom. Rozhovor a schopnosť komunikovať je nutná pri osobných vzťahoch, ale aj pri dosahovaní cieľa.


Už určite skoro každý vie, že náš rozhovor sa neskladá len zo slov- teda verbálnej časti - je to len 7%.


Ostatná časť je tzv. neverbálna - tam sa zaraďujú prejavy rukami, gesta , pohyby a podobne, ale najväčšia oblasť z tejto časti sú naše emócie.


Dalo by sa povedať, že emócie ovplyvňujú rozhovory až na 80%.

Naše emócie sú dynamickým prvkom našich myšlienok, rozhodnutí, správania, ale aj vzťahov. Ovplyvňujú to, aké máte tie konečné verbálne aj neverbálne prejavy - slová, gestá,pohyby.


    Pri rozhovore zachytávame slová, ale aj emócie. Niektoré informácie zachytávame vedome a niektoré nevedome. Medzi nevedomé informácie zväčša patria aj emócie. Emócie pritom zohrávajú najväčšiu časť informácie, ktorú odovzdávame a zároveň prijímame. Emócia je veľmi silná energia, ktorú šírime okolo seba a pomocou upriamenia myšlienky na konkrétnu osobu túto energiu (emóciu) vieme poslať aj veľmi ďaleko.


Komunikujeme spolu aj na diaľku. Emóciu vieme zachytiť z kontextu mailu, z telefonického rozhovoru, ale najviac z rozhovoru s osobou blízkou.


Emócie: obavy, strach, nervozity, stres, nedôvera v seba, sú veľmi brzdiacim elementom nie len rozhovoru, ale aj dosahovania cieľa. Ak prídu, častokrát sú veľkou bariérou nájsť správne slova, alebo si vôbec dovoliť uveriť pozitívnemu výsledku. Pokiaľ máme takéto emócie, tak pozitívne myslenie –afirmácie nefungujú. Ako som na začiatku napísala slová sú len 7%.

 

Emócie sú zároveň veľmi nákazlivé. Emócie sú energia, ktorá sa šíri okolo nás a my s ňou komunikujeme zväčša na nevedomej úrovni.

Pravdepodobne sa vám stalo, že ste boli s niekým kto použil krásne slova, ale vy ste mali pri ňom nedobrý pocit. Častokrát táto osoba prežívala nepríjemné emócie, ktorými ste sa nakazili. Miestnosť, kde je niekto nahnevaný sa mení na ľudí, ktorí sú nahnevaní... Rovnako miestnosť, kde je dominantná osoba s veľmi pozitívnymi pocitmi, premení celkovú náladu aj ostatných osôb na príjemnú. Niekedy nepotrebuje žiadne slová.

 

Vyskúšajte  s rôznou emóciou povedať jednoduché tri slová „mám ťa rád“. Raz to povedzte s emóciou viny, potom s emóciou lásky, smútku, radosti, hnevu. Ako inak znejú a zmeníte len emóciu, slová sú stále rovnaké.


Pomocou vnímania emócii a nakazením sa akoby sme si čítali na čo naozaj myslíme ..

Ak chceme dosiahnuť čo najlepšie výsledky v rozhovoroch, v práci, ale aj vo vzťahoch je veľmi dôležité vedieť pracovať so svojimi emóciami.
 

KURZ 

"MAJ ROZHOVOR POD KONTROLOU" 

 

organizačný poradca

 

Diskusia

(2 komentáre)

pozitivne afirmacie Adriana 15.2.2020 12:02:17
Nie je to zly článok,ale každá minca... Julia 7.10.2019 15:57:37

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info