Hypnóza

Hypnóza

Hypnóza

HYPNÓZA (HYPNOTERAPIA)

 

Hypnóza je zmenený stav vedomia, umelý spánok, pri ktorom je človek  vnímavejší a sústredenejší. V porovnaní so spánkom je to stav, kedy si hypnotizovaný pamätá to, čo sa dialo.

 Každý človek je iný. Je človek, ktorý sa dostane veľmi ľahko do hypnózy, tzv. médium. Človek, ktorý sa občas ľahšie dostane do hypnózy, sem patrí väčšina populácie. Človek, ktorého do hypnózy nedostane nikto a nič.

 

Panuje všeobecný názor, pochádzajúci z minulosti, že hypnotizér je človek, ktorý vás zmanipuluje. Pravdou však je, že sa  vám snaží pomôcť s vašimi problémami. Dostať sa k riešeniu a jadru  problému a k tomu vlastne slúži hypnóza.

Hypnóza umožňuje robiť zmeny na nevedomej úrovni vašej mysle. Na tých najhlbších miestach, kde sa skrývajú vaše pocity, zvyky a automatické vzorce správania. Táto nevedomá účinnosť je dôvodom, prečo hypnóza funguje aj u ľudí, ktorí už vyskúšali všetko ostatné. (napr. neúspešné chudnutie). Počas hypnózy môžete poslať vaše vedomie na dovolenku a porozprávať sa priamo s vašim nevedomím. Stačí vám na to uvoľnenie, sústredená pozornosť a príjemný tranz, v ktorom máte perfektný prístup k vašim nevedomým procesom. Nevedomie  „rozpráva" úplne odlišným jazykom ako vaše vedomie. A keďže väčšina ľudí je v stave bdelého vedomia 99% času, nemá veľa príležitostí naučiť sa jazyku nevedomia. Hypnoterapiu môžeme teda prirovnať k jazykovým lekciám.

Využíva kognitívne schopnosti človeka na zmenu vnímanej reality. Pracuje sa prevažne s pozornosťou človeka a pomocou sugescií sa usmerňuje želaným spôsobom.
Výsledkom tohto procesu je, že určité veci sa začnú diať mimovoľne. Čo znamená, že človek začne cítiť nejakú emóciu, urobí nejaký pohyb, alebo si začne niečo predstavovať bez toho, že by sa o to musel vedome snažiť.

Medzi hypnotickým a tým normálnym svetom je tenká hranica a aj človek v hypnóze medzi nimi stále osciluje.

 

Vďaka tomu, že hypnóza účinkuje na podvedomej úrovni môžete očakávať hlboké a trvalé zmeny.

 

Hypnóza je proces, ktorý sa dá využiť v mnohých smeroch:

 

rôzne fóbie - klaustrofóbia, arachnofóbia atď.

nízke sebavedomie

závislosti - fajčenie, priberanie, alkoholizmus, drogová závislosť


žalúdočné problémy - vredy, pálenie záhy, nervozita


stres  - depresie, strach, obavy


napätie - nervozita


problémy so spánkom


problémy s učením 

zlozvyky

 

Skúsenosti s hypnózou: 

 

Hypnoterapiu vyskúšalo už množstvo ľudí. Skúsenosti sa rôznia aj na základe typov ľudí, keďže nie každý môže hypnózu vnímať pozitívne. Sú aj takí ľudia, na ktorých hypnóza a hypnotický stav neúčinkuje. Existujú aj také skúsenosti, ktoré veľmi pozitívnym spôsobom vyzdvihujú túto terapiu najmä v súvislosti s bolesťami hlavy, načerpanie novej energie.

 

História hypnózy:

 

Hypnóza sprevádza ľudstvo od nepamäti, ibaže sa v dnešných časoch o tom veľa nevie. Nie je to žiaden novodobý prevratný objav. Tranz, ktorý je istou technikou práce s podvedomím, je bežným rituálom kmeňov prírodných ľudí.
Využívali ho v dávnoveku a využívajú aj dnes. Dokumentárne filmy, kde sú nasnímané kmeňové tance mužov i žien, kedy za rytmického zvuku bubnov tancujú, tancujú a tancujú... postupne sa dostávajú do tranzu. V tom zmenenom stave vedomia sa u nich začnú prejavovať iné schopnosti a príjímajú silnú energiu, ktorú využívajú pre životne dôležité situácie.

 

Priebeh hypnózy:

 

Tranz je len začiatkom celého procesu hypnózy. K hypnóze sú potrebné zásadné deje. V prvom rade sa človek musí rozhodnúť, že hypnózu podstúpi. V druhom rade, ak chce mať výsledok, musí sa stretnúť s hypnotizérom. V treťom rade musí byť spolupracujúcou osobou. Ak sa teda zveríte do rúk hypnotizéra, je veľmi vhodné byť uvoľnený a spolupracovať s terapeutom. Myslieť si, že jednorazové stretnutie s hypnózou bude 100% účinné, v zmysle: „A mám navždy vystarané s mojim problémom!", je ilúzia. Určite je vhodné sa pripraviť minimálne na 2 - 3 opakovania a možno aj viac.

Tranzu predchádza rozhovor s terapuetom, ktorý vám vysvetlí celý postup hypnózy, rozoberie s vami váš problém a vyhodnotí ďalší terapeutický postup.

 

Terapeut na konci terapie vyhodnotí výsledky terapie aj vzájomnú spätnú väzbu s klientom. 

 

 

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info